Válenda – tradice a historie výroby ručně pletených sítí

Válenda je tradiční způsob výroby ručně pletených sítí, které se používají především v rybářském průmyslu. Tento způsob výroby má dlouhou historii a tradici, která sahá až do středověku.

Historie

Válenda byla vyvinuta v Evropě v 13. století a stala se nezbytnou součástí rybářského průmyslu. V té době byly sítě pleteny z konopí a lněného vlákna.

V 16. století se výroba sítí rozšířila do celého světa a používaly se různé druhy vláken, jako jsou bavlna, juta a sisal. V 19. století se objevila průmyslová výroba sítí, ale ruční výroba zůstala oblíbená díky své kvalitě a trvanlivosti.

Technika výroby

Technika výroby sítí pomocí válendy je velmi složitá a vyžaduje zručnost a trpělivost. Proces začíná výběrem vhodného vlákna, které se poté ručně předením zpracuje na nit. Tyto niti se poté použijí k pletení sítě pomocí speciálního nástroje zvaného válenda.

Válenda se skládá z dřevěného rámu, na kterém jsou umístěny dva nebo více hřebenů. Nitě jsou propleteny mezi hřebeny a ručně se pletou do sítě. Tento proces se opakuje, dokud není sítě dostatečně velká.

Použití sítí

Sítě vyrobené pomocí válendy se používají především v rybářském průmyslu k lovu ryb. Jsou také používány v zemědělství k ochraně plodin před škůdci a v zahradnictví k ochraně rostlin před hmyzem.

Libfin.cz je specializovaný obchod na rybářské potřeby, který nabízí široký sortiment sítí vyrobených pomocí válendy. Tyto sítě jsou vyrobeny z kvalitních materiálů a jsou velmi trvanlivé.

Závěr

Válenda je tradiční způsob výroby ručně pletených sítí, který má dlouhou historii a tradici. Technika výroby je složitá a vyžaduje zručnost a trpělivost. Sítě vyrobené pomocí válendy jsou velmi trvanlivé a používají se především v rybářském průmyslu.