Trpaslíci
(krasnale)
Trpaslíci, Vratislav, Wroclaw

Již při první procházce Vratislaví si jich nemůžete nevšimnout. Jsou naprosto všude, sedí na okenních parapetech, zapalují lampy, napodobují různá řemesla či vybírají peníze z bankomatu. Vratislav je jednoznačně městem trpaslíků (Krasnale).

Podle starých pověstí měli trpaslíci svůj obchod v místě, kde stávala jatka. I proto se prý v centru nezdržovaly krysy, které trpaslíky z nějakého důvodu nesnášely. Reálně však vstoupili do dějin města v 80. letech 20. století, v období Polské lidové republiky. Na protest proti nesvobodě slova založil na Vratislavské univerzitě Waldemar Frydrych s přáteli tzv. Oranžovou alternativu (Pomarańczowa alternatywa). Toto hnutí protestovalo proti režimu a obcházelo zákony tím, že „na oko“ bojovalo za práva „trpaslíků“. Trpaslík se stal jakýmsi fiktivním disidentem. Začal se objevovat na stěnách budov. Demonstranti se ve městě začali scházet převlečení za trpaslíky, protože těm nebylo na rozdíl od lidí zakázáno protestovat. A tak vznikaly vskutku absurdní situace, více se o tom můžete dočíst zde.

Jako vzpomínka na trpasličího disidenta byl v roce 2001 odhalen na Swidnické ulici „Táta trpaslík“ (Papa krasnai). V roce 2005 studenti vratislavské akademie umění vyrobili dalších pět soch. A od té doby začal veliký boom. Počet trpaslíků začal růst každým měsícem, veřejné instituce, ale i jednotlivci si nechávali objednávat sochy z litého bronzu a umisťovali je ke svým domům. Každý trpaslík byl naprosto jedinečný a vykonával jinou činnost. A tak město zaplnili řezníci, spáči, uklízeči, lampáři či sysifové tlačící beznadějně kouli každý z jedné strany. Dnes je ve městě přes 300 trpaslíků a najdete je od letiště až po zoologickou zahradu. Prohlížením a hledání trpaslíků můžete doslova strávit celé dny.

Internetovou stránku se seznamem trpaslíků a „vlastní“ městské trpasličí historie najdete na těchto stránkách. Oficiální mapu si můžete stáhnout zde, anebo si ji spíš koupit jako suvenýr na Rynku.

Větší množství bronzových soch i v odlehlých ulicích zvýšilo zájem zlodějů, ale i „sběratelů“ netradičních suvenýrů. Někteří trpaslíci byli v posledních letech ukradeni, část vrácena nebo nalezena poškozena. Dnes už mají všichni trpaslíci GPS lokátory, které umožní jejich nalezení.

Trpaslíci, Vratislav, Wroclaw
Trpaslíci, Vratislav, Wroclaw Trpaslíci, Vratislav, Wroclaw
Trpaslíci, Vratislav, Wroclaw Trpaslíci, Vratislav, Wroclaw