Rynek glowny
Rynek, Vratislav, Wroclaw

Na bývalé křižovatce obchodních cest, daleko od záplavových území vzniklo hlavní vratislavské náměstí Rynek glowny. Je druhým největším rynkem v Polsku po Krakovském a tvoří jej rozsáhlý prostor s radnicí uprostřed. V minulosti se jednalo o nejrušnější veřejné místo, kde se prodávalo vše od medu až po obilí a kde se konaly turnaje i popravy.

Dnes je to především místo kulturních akcí, překrásných vánočních trhů a setkávání turistů i místních. V 70. letech byly odstraněny tramvajové koleje a od 90. let je Rynek uzavřen i pro automobily, což z něj dělá příjemné místo pro procházky a posezení.

Rynek, Vratislav, Wroclaw
Alexandr Fredro, Vratislav, Wroclaw

Spisovatel Alexandr Fredro (1793-1876) psal především komedie, ve kterých si utahoval z polské vyšší společenské třídy. Socha pochází ze Lvova, Poláci si ji ale po vysídlení přivezly sem a nahradily sochu posledního německého císaře Viléma. Ve středověku v tomto místě stávala klec, do které se zavírali pro pobavení šílenci a blázni.

Dům Pod Gryfy, Vratislav, Wroclaw

Dům Pod Gryfy se zvířecími symboly předchozích majitelů, včetně českého lva.

Rynek, Vratislav, Wroclaw

Dům Pod Zlatým džbánem (22) je budovou pivovaru; do nedaleké Piwnice Swidnické (jižní strana Radnice) odtud vede podzemní tunel, kterým se přenášejí naplněné sudy.