kostel sv. Alžběty
kostel sv. Alžběty, Vratislav, Wroclaw

Gotický kostel povýšený papežem Janem Pavlem II. na baziliku je nepřehlédnutelnou a vůbec nejvyšší budovou Rynku i celého starého města. Kostel zachvátila v minulosti celá řada požárů, při jednom z nich (1529) se zřítila 130metrová věž přímo na malé náměstíčko. Věž byla v období gotiky jednou z největších na světě; po neštěstí se přistoupilo k jejímu snížení na skromnějších 91 metrů. Hřbitov, na který věž dopadla, byl následně zrušen. Mnoho významných měšťanů je však pohřbeno v kryptách přímo v kostele.

Původně římskokatolický kostel přešel roku 1525 do rukou luteránské církve. Místní kněz Scultetus, který jej měl přidělen na starost, byl velký gambler. Při jedné hře v kostky s luteránským knězem Rybiszem se po počátečním úspěchu štěstí obrátilo, a aby Scultetus mohl vůbec peníze vyhrát zpět, vsadil to nejhodnotnější – kostel sv. Alžběty. A prohrál.

Po druhé světové válce, překvapivě nepoškozen bombardováním, přešel zpět pod Vatikán. Další série požárů v letech 1975 a 1976 spálila věž a překrásné barokní varhany.


otevírací doba
od května do září
10.00-19.00

vstupné
5zl


kostel sv. Alžběty, Vratislav, Wroclaw kostel sv. Alžběty, Vratislav, Wroclaw
kostel sv. Alžběty, Vratislav, Wroclaw kostel sv. Alžběty, Vratislav, Wroclaw