Hala století
Hala století, Vratislav, Wroclaw

Roku 1913 byla ve Vratislavi uspořádána tzv. Výstava století při příležitosti stoletého výročí porážky Napoleona v bitvě u Lipska. Z celé řady různě zaměřených expozic byly nejvýznamnější vztyčeny právě v Szczytnického parku. Centrem zájmu turistů je mohutná Hala století, projektovaná architektem Maxem Weberem. Proti Hale stojí Pavilón čtyř kopulí a o něco dále v parku stávala zahradní exhibice, dnes obnovená v trochu jiné podobě jako japonská zahrada.

To, co je však možné spatřit už zdáli, je mohutný železný kužel. Jehla, jak se jí říká, byla vztyčena jako symbol industrializace až v roce 1948 během druhé významné události ve Vratislavi. Výstava obnovených území měla být propagandistickou demonstrací válečné obnovy Polska a úspěšné integrace jeho nových území, což byl i případ Slezska. Szczytnického park v tento rok navštívilo neuvěřitelných 1,5 milionů návštěvníků a zahájení se zúčastnili i Pablo Picasso, Michail Šolochov či Bertold Brecht.

Nejmladším přírůstkem v parku je multimediální fontána zprovozněná roku 2009. Jedná se o jednu z největších fontán svého druhu v Evropě. Téměř 300 trysek vystřeluje vodní proudy až do 40metrové výšky za doprovodu klasické hudby Wagnera nebo Beethovena. Ale fontána je schopná předvést i něco ze současnějšího repertoáru, třeba od Apocalypticy nebo Faith No More. Fontána je v provozu mimo výjimky od května do října od 10-17 hodin. V 18 hodin obvykle začíná večerní show trvající do 22 hodiny.

Hala století, fontána, Vratislav, Wroclaw

Hala století, navržená architektem Maxem Bergem a postavená mezi lety 1911 až 1913, se stala první železobetonovou modernistickou budovou světa. Při její výstavbě byl okolo budoucí haly postaven železniční okruh, na nějž byly umístěny motorové jeřáby. Zároveň byla ve středu stavby vztyčena věž a mezi ni a jeřáby natažena lana, kterými se stavební materiál zvedal a přesouval na své místo. Hala Století je inspirována převážně řeckým Pantheónem, je však v průměru o třetinu větší (65 m). Celkem 2400 oken může být zastíněno podle aktuální potřeby. Uvnitř se nachází koncertní či divadelní sál s kapacitou až 5000 diváků. Dnes tu například hravá soubor z vratislavské opery.

Hala století, Hala Ludowa, Vratislav, Wroclaw
Hala století, Hala Ludowa, Vratislav, Wroclaw
Hala století, Hala Ludowa, Vratislav, Wroclaw

Samotná hala je skutečně ukázkou mistrovského talentu a akustika v ní je vynikající. Nad velkolepostí stavby se pozastavoval dokonce i Adolf Hitler, který měl pro kolosální stavby značnou slabost. Kromě Haly století se můžeme také setkat s názvem Hala lidová, který budově přiřkla polská vláda během Výstavy obnovených území. Od roku 2006 je zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.

Během návštěvy Szczytnického parku neváhejte zavítat dovnitř budovy. Několikrát za den se odehrává představení hudby a světel, kdy si lehnete uprostřed haly a sledujete zajímavou světelnou show. Součástí prohlídky je také výstava věnovaná stavbě haly a dalším modernistickým budovám ve světě. Pokud zůstáváte ve Vratislavi přes noc, určitě nevynechejte ani světelné představení, které se v noci odehrává u přilehlé venkovní fontány.otevírací doba
od dubna do října
Po-Ne 09.00-17.00
od listopadu do března
Ne-Čt 09.00-18.00
Pá-So 09.00-19.00

vstupné
základní 12 zl
zlevněný 9 zl
rodina 30 zlHala století, Hala Ludowa, Vratislav, Wroclaw
Hala století, Hala Ludowa, Vratislav, Wroclaw

porovnání Haly století a římského Pantheonu

Hala století, Hala Ludowa, Vratislav, Wroclaw

výstava o Hale století a architektonické historii města