SLEDUJTE NÁS

Vigelandův park -
o zrození, životě
a smrti

V západní části centra Osla stojí největší park na světě, který kdy byl vytvořen jediným člověkem. Patří bezesporu k tomu nejzajímavějšímu, čím hlavní město Norska oslňuje turisty. Celkem 212 různých soch z mramoru, žuly či oceli znázorňuje především cyklus života od narození až do smrti. Příjemná procházka, posezení a přemýšlení o originálních sochařských výtvorech, taková je návštěva Vigelandova parku, kterou rozhodně nesmíte vynechat.

Vigelandův park
Vigelandův park
Žena s dětmi, které sedí na jejích zádech a poutají ji vlastními vlasy;
symbol zátěže, kterou musí každá matka zvládat

Bylo by však naivní domnívat se, že celý park vytvořil Gustav Vigeland sám. Veškeré sochy, jež v parku uvidíte, skutečně uhnětl v životní velikosti, avšak jen z keramické hlíny. Do kamene je již tesali jiní, a to v průběhu celého 20. století, přestože většina jich byla dokončena mezi roky 1924 a 1950.

Velice respektovaný norský umělec Gustav Vigeland byl krátce po první světové válce pověřen, aby vytvořil tento úchvatný městský park. Předcházela tomu dohoda s městskou radou, že veškerou svou životní práci odkáže právě hlavnímu městu. To mu na oplátku vybralo vhodné prostory, zbořilo překážející budovy a vystavělo osobní ateliér.

Vigeland byl v Norsku všeobecně uznávaným a oblíbeným umělcem a jeho památka zůstává dodnes živá nejen díky parku, ale i díky Nobelově ceně míru, jejíž podobu Vigeland navrhl a již každoročně uděluje norský parlamentní výbor.

Vigelandův park
Vigelandův park
Vigelandův park

Vigelandova minulost má ovšem i kontroverznější stránky. Mnozí soudobí kritici viděli v jeho dílech inspiraci nacionálním socialismem a Gustav sám s tímto hnutím sympatizoval. Dokonce při obsazení Norska Německem vítal vojáky Wehrmachtu. Zemřel krátce poté, co se válečné karty v bitvě u Stalingradu obrátily.

Jelikož je Vigelandův park parkem městským, je do něj vstup zcela zdarma. Navíc své brány nezavírá ani přes noc.

Hlavní vstup tvoří několik velikých železných bran, na jejichž vrcholku jsou zajímavým způsobem přitaveny lampy. Pokud vstoupíte hlavním vchodem, procházíte příjemnou alejí stromů. Po levé, jižní straně můžete navštívit Bymuseet (městské muzeum), vstup je zdarma. Sbírka přibližuje historii města i proměňující se život jeho obyvatel. Jestliže máte s sebou nějaká zavazadla, v Bymuseet jsou zdarma k dispozici skříňky na zámek (bez nutné zálohy) a toalety.

Vigelandův park
Vigelandův park nádvoří Bymuseet

O něco jižněji stojí výše zmíněný Vigelandův ateliér, který je dnes muzeem věnovaným právě tomuto umělci (60/30 NOK). Kromě jeho děl zde můžete spatřit i několik původních hliněných soch, které už v parku nahradily kamenné či bronzové kopie.

Vraťme se ale zpět k aleji a k mostu. 58 bronzových soch, ztvárňujících tematiku životního cyklu, stojí po stranách mostu - otec se synem přemýšlející o životě, matky s dětmi i láska dvou partnerů. Z každé strany mostu stojí dva sloupy a na jejich vrcholu člověk zápasí s drakem, který vychází z něho samého. Symbolizuje to věčný souboj duše se zlem, jež pramení právě jen z nás.

Vigelandův park
Vigelandův park

Hlavní fontána pod kopcem byla původně navržena pro parlamentní náměstí, nakonec však bylo rozhodnuto, že by se tam nehodila, a proto ji umístili sem. Šest mohutných titánů třímá v rukou obří mísu, z níž se vylévá voda. Dvaceti malými stromy okolo kašny se proplétají různě staří muži a ženy, kteří stárnou a znovu z kostí ožívají v podobách dětí.

Vigelandův park
Vigelandův park
fotografie fontány

Za fontánou se tyčí nejvyšší dominanta parku, monolit. Vystupuje se k němu po schodech skrze mužskou či ženskou železnou bránu. 17,3 metrů vysoký sloup bylo značně problematické sem dopravit, park je totiž poměrně daleko od břehu moře, kam žulový kámen přivezla nákladní loď. Celkem 121 vytesaných figur je vytesáno do žuly a všemožně vpleteno do sebe a opět ztvárňují hlavní motivy parku.

Vigelandův park
Vigelandův park
monolit

Za návštěvu stojí i opodál stojící socha „Trojúhelník“ či „Kolo života“, ve kterém jsou muž, žena a dítě vpleteni do sebe a tvoří jedno tělo. Prohlédněte si také sochu „Klan“ v severní části parku. Skupina různě starých osob různých pohlaví má jasně určené role úkoly: zatímco muži střeží skupinu, ženy pečují o děti a nemohoucí.

Vigelandův park
Vigelandův park
běžec přiblíhající od zvěrokruhu a Kola života (nahoře); Klan (dole)

Návštěvu Vigelandova parku v Oslu určitě nesmíte vynechat, vyhraďte si na ni alespoň 2 hodiny, nejlépe ve slunečný den. Do parku lze dojít za 35 minut pěšky od parlamentu nebo za 50 minut od hlavního nádraží. Případně jezdí k parku (zastávka Vigelandparken) autobus číslo 12, který staví u radnice a hlavního nádraží. Cena hodinového lístku je cca 90 Kč v automatu a 150 Kč u řidiče.

Vigelandův park Vigelandův park
Vigelandův park Vigelandův park
Vigelandův park
mužská brána ke schodům k monolitu

Víkend v Oslu již není až tak drahou záležitostí. Na libovolnou sobotu s nedělí se sem můžete vypravit autobusem Student agency za 1640Kč, což je cena za zpáteční lístek ve dvouměsíčním předstihu. Norsko jako takové však drahou zemí rozhodně je, takže doporučujeme řešit ubytování včas a případně si vzít s sebou i nějaké to jídlo.
ČTĚTE TAKÉ:

ICEHOTEL
MRAZIVÉ UMĚNÍ
CO NESMÍTE VYNECHAT
V HELSINKÁCH
GÖTEBORG
VÍCE NEŽ PŘÍSTAV IMIGRACE
JAK PROCESTOVAT LEVNĚ
SKANDINÁVII (2. DÍL)