SLEDUJTE NÁS

Jak můžete levně procestovat Srbsko

Srbsko je krásná rozmanitá země, která je pro Čechy a Slováky cenově velice příznivá. Přesto řada lidí chová nesmyslné předsudky o nebezpečí, válce a zaostalosti některých bývalých jugoslávských republik. Srbsko je přitom mnohem vstřícnější k turismu a lépe na své návštěvníky připravené než některé státy Evropské unie. My Vám v tomto článku poradíme, jak za pár eur procestovat Srbsko, jak se tam nejlevněji dostat a kam si případně zajet na krátký výlet do okolních států.

Novi Sad, strand, pláž
Jak levně cestovat po Srbsku, Novi Sad pevnost
Jak levně cestovat po Srbsku, Bělehrad

Cestování po Srbsku je na naše poměry velice levné. Nejlépe uděláte, pokud budete jako páteřní meziměstskou dopravu používat poměrně dobře rozvětvenou železnici a na kratší vzdálenosti budete užívat lokální autobusy. Železnice Srbije nabízí naprosto unikátní levnou možnost, jak zemi celou projezdit, přesto málokdo o její existenci ví. V zahraničí nikde nenarazíte na její propagaci a domácí reklamy jsou jen v srbštině.

Speciální lístek se nazývá Srbija Fleksipas (DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ, OD LÉTA 2016 MOHOU SERBIJA FLEKSIPAS ZAKOUPIT POUZE OBYVATELÉ SRBSKA! Pokusili jsme se otestovat, zda je tato podmínka opravdu dodržovanána. Naše empirie je taková, že nám prodej odmítli ve stanicích Beograd a Vršac. Naopak zaměstnanec ve stanici Novi Sad s prodejem problém neměl), je vázaný na váš cestovní pas či občanku, kterou musíte předložit při nákupu. Na základě podmínek by pak průvodčí měl kontrolovat ve vlaku váš fleksipas i doklad totožnosti, v reálu k tomu však nedochází. Srbija Fleksipas vás opravňuje k využívání 2. třídy srbských vlaků deset libovolných dní ve třiceti dnech jdoucích po sobě. Pokud se rozhodnete daný den fleksipas použít, jednoduše do něj dopíšete příslušné datum.

A cena? Pro mladé do 26 let stojí pouhých 1500 dinárů (12,5 €; 340 Kč), pro dospělé stojí 3000 dinárů a pro cestující starší 60 let 2000 dinárů. Zatímco u mladých se tento nákup velice rychle vrátí, u dospělých stojí za zvážení a kalkulaci, kolik cest vlastně mají v plánu podniknout a zda pro ně nebude levnější kupovat samostatné lístky, hlavně pokud chtějí cestovat jen na krátké vzdálenosti. Při současném kurzu cca 120 dinárů za euro (4,5 dináru za Kč) zde máte přehled cen několika populárních tras.

S Fleksipasem si tedy jen dopíšete datum a můžete bez omezení nastupovat prakticky do všech vnitrostátních vlaků, v srbštině nesou označení PT (putnički voz). Existují ovšem i vlaky povinně místenkové, které si k fleksipasu musíte dokoupit. Potřebujete je na Intercity vlaky a rychlíky (Brzi vozi); stojí 1-2€ a jsou levnější, pokud si koupíte rovnou i zpáteční místenku.

Jízdní řády PT vlaků v našich vyhledávačích typu IDOS nenajdete; musíte použít přímo vyhledavač srbských železnic zde. Plán celé železniční sítě je k dispozici zde.


Jak se dostat do Srbska?

Jako již tradičně nebudeme radit, jak si koupit letenky do Bělehradu, ale poradíme vám stabilní trvalé řešení, které je levnější a ne tak závislé na dni v týdnu či měsíci. České dráhy nabízejí přímé vozy do Srbska přibližně za 110 € za zpáteční lístek. Pochopitelně to jde i mnohem levněji.

Nejlépe uděláte, pokud svou cestu na Balkán spojíte s návštěvou Budapešti. Do hlavního města Maďarska jezdí autobusy společnosti Student Agency z Prahy (425-500 Kč) přes Brno (300-350 Kč), které jsou dokonce levnější než koupě vlakové jízdenky v předstihu. SA autobusy však nezastavují na vlakovém nádraží, ale na stanici modré linky metra Népliget. Musíte se tedy přepravit na východní vlakové nádraží (Keleti palyaudvar) metrem s jedním přestupem. Ze Slovenska jezdí vlaky přímo na nádraží Keleti. Z Košic zpáteční za 20 €, ze Štúrova za pouhých 6,5 €.

Z Keleti vyjíždějí 3x denně vlaky zastavující v pohraničním srbském městě Subotica, v Novém Sadu a končí v Bělehradě. Cena klasického zpátečního lístku platného měsíc začíná na 17,5 € do Subotice. Existuje i levný nevratný lístek Baška Special za 20 €, na který se můžete přepravit do Nového Sadu a zpět během 31 dní. Cestování nočním vlakem vyžaduje 8 € příplatek za lehátko a povlečení.

Určitě nespoléhejte na to, že po příjezdu do Budapešti stihnete během pár minut koupit lístek. Vždy nechávejte na přestup dostatek času. Čekání ve frontě na Keleti trvá někdy i dvě hodiny, protože nemá elektronický tisk jízdenek. Je proto vhodnější strávit den v Budapešti nebo zakoupit lístek na jiném nádraží, například na Nyugati.

Teď už stačí dojet do Srbska, vystoupit například v Subotici, koupit si Srbija Fleksipas a pokračovat v cestě. Fleksipas lze zakoupit i na stanicích Beograd, Novi Beograd, Kraljevo, Čačak, Užice, Priboj, Pripolje, Požega, Valjevo, Niš, Zaječar, Aleksinac, Stalač, Jagodina, Velika Plana, Palanka, Mladenovac, Požarevac, Vršac, Zrenjanin, Stara Pazova, Nova Pazova, Indija, Ruma, Sremska Mitrovica, Šid, Novi Sad, Vrbas, Sombor či Bačka Topola.

pláž na Dunaji v Novém Sadu

městská pláž v Novém Sadu stojí pouhých 10Kč na den, po objednání jednoho nápoje můžete strávit celý den na lehátku; krásná písečná pláž na Dunaji, toalety, sprchy, mnoho restaurací a fastfoodů


Slovenský student má bezplatnou přepravu vlaky na Slovensku, platí tedy lístek až ze Štúrova do Budapešti. Celkově ho výlet do Srbska včetně fleksipasu stojí 39,5 € (6,5+12,5+17,5+3).

Český student z Brna s kartou ISIC cestující přes Budapešť s autobusy Student Agency zaplatí za výlet do Srbska včetně fleksipasu 58 € (22,5+2,2+17,5+3+12,5). Dospělého - staršího 26 let z Prahy výlet vyjde na 85,5 € včetně fleksipasu (37+2,2+17,5+3+25).
Kam vyrazit v Srbsku?
Jak vyrazit na levné výlety do okolních zemí?

pokračovat ve čtení článkuPodpořte nás :)      


ČTĚTE TAKÉ:

CESTOVÁNÍ ZDARMA
PO SLOVENSKU
JAK PROCESTOVAT LEVNĚ
SKANDINÁVII (1. DÍL)
KDE A KDY SI DÁT
KÁVU UVNITŘ VELRYBY
ZPÁTEČNÍ LÍSTEK DO DRÁŽDAN
JEN ZA 180 KČ
LEDOVÝ HOTEL
JEDINEČNÝ MRAZIVÝ ZÁŽITEK
PERFEKTNÍ JESKYNNÍ LÁZNĚ
ZA PÁR KORUN