SLEDUJTE NÁS

JAK LEVNĚ PROCESTOVAT SKANDINÁVII (4. DÍL)

Ve čtvrtém díle série se vydáme do Finska. Oproti Švédsku a Norsku lze při troše chytrého plánování procestovat Finsko doslova za pár eur. Například jen za 9 € můžete postupně projet Helsinky, Turku, Tampere i překrásné dřevěné centrum Raumy, zařazené na seznam UNESCO. Pojďme si tedy popsat, jak levně jezdit po Finsku. A když už jsme v minulém díle zavítali do pobaltských republik, tentokrát se podíváme do Petrohradu.

Trajekt, Baltské moře, Gabriela
St. peter line

Zatímco až doposud se po souši povětšinou vyplatilo jezdit vlakem, ve Finsku tomu bude jinak. Cestovat VR (Finské dráhy) je velice nákladnou záležitostí. Přestože je vlak značně pohodlnější, ti, kteří chtějí opravdu ušetřit velké sumy, musejí přesedlat na autobusy. Relativně levně lze vlakem cestovat, pokud jste student, kdy VR nabízí některé víkendy slevy až 67 %. Finové však v rozporu s legislativou EU neakceptují karty ISIC, a pokud nestudujete ve Finsku, musíte jezdit za plné jízdné. K VR se vrátíme později, teď k autobusům.

Cestování autobusem po Finské republice vyjde velice levně, pokud plánujete s předstihem. Opravdu je nutné do detailu promyslet svou cestu, co kdy navštívíte a kterým spojem kam pojedete. Když se níže podíváte na některé příklady cen, je to určitě příjemná změna oproti dalším severským zemím. Spatřit krásy této malebné země můžete téměř zadarmo.

Right Place Right Time mapa cestování Finsko a Rusko

Autobusové společnosti nabízející levná spojení se jmenují Onnibus a Expressbus. Lístek musíte vždy kupovat přes internet! Onnibus má levnější běžné tarify, takže lze sehnat i s dvoudenním předstihem velice zajímavé lístky. Expressbus má dražší standardní lístky, ale zase rozlišuje mezi důchodci, studenty či dětmi. Bohužel v Expressbusu nemáte v ceně lístku rezervaci sedadla.

Lístky jsou nevratné a u Onnibusu ještě musíme upozornit, že každý nákup je extra zpoplatněn jedním eurem, takže pokud cestuje více osob, kupujte lístky najednou.

Onnibus Finsko

A existují tedy vůbec případy, kdy se ve Finsku vyplatí jet vlakem? Odpověď zní: téměř ne. Pochopitelně pokud jste student studující ve Finsku a máte rádi větší pohodlí než stísněný autobus, tak 50 % víkendová sleva je určitě zajímavá. Přesto se dostanete přibližně na dvojnásobek ceny autobusu. Určitě se vše vyplatí nakupovat v předstihu a v méně atraktivní časy, nejníže cenu dostanete s přibližně 40-50denním předstihem.

Společnosti Onnibus a Expressbus však jezdí nejseverněji do Oulu a Vás možná láká i finské Laponsko. Tady už opravdu musíte sednout na vlak. Běžná vlaková cena Helsinky-Rovaniemi je okolo 84 € za jeden směr. Pokud máte možnost kupovat s 2-3týdenním předstihem, kupte si lístek u Onnibusu do Oulu a pak přestupte na vlak. Vyjde Vás to jen na (15 €+8,8 €) 23,8 €. Při koupi s více jak měsíčním předstihem je pohodlnější koupit noční vlak bez přestupu za cca 24,8 €.

VR také vypravují denně vlaky do Ruské federace. Vlak Tolstoj jezdí z Helsinek do Moskvy a sehnat jednosměrný lístek v předstihu můžete už za 57 €. Do Petrohradu jezdí IC Allegro od 39 € z Helsinek nebo, dojedete-li autobusem do Kouvoli, jen za 26 €.

Levněji než vlak ale opět vychází autobus. Cestu Helsinky-Petrohrad obsluhuje společnost Lux Express. Na palubě těchto slušně vybavených autobusů je k dispozici wifi a sedm hodin poměrně rychle uteče. Jednosměrné lístky se běžně kupují za 20-25 €, ale pokud nepojedete v létě a koupíte si lístek například třítýdenním předstihem spoj ve všední den, můžete najít cenu 10-15 €.

Připomínáme však, že ať už pojedete vlakem, či autobusem, vstup do Ruské federace pro Vás znamená sehnat si platné turistické vízum. Organizovat to na vlastní pěst může zabrat nějaký čas a trochu běhání. Způsobů je celá řada a nebudeme je zde rozepisovat- od zvacího dopisu až po vystavení „falešného“ voucheru cestovní agenturou. Vždy také musíte mít zajištěno ubytování a mít s sebou potvrzení například z hotelu, kde budete bydlet.

Přesto je mnohem levnější vypravit se do Petrohradu na vlastní pěst než si koupit nějaký turistický zájezd. Odradila Vás však tato byrokracie od návštěvy Petrohradu? Chtěli byste se tam levně podívat a nechcete tolik zařizování? Možnost tady je.

Již v předchozím díle “Jak levně procestovat Skandinávii III.” jsme popisovali, jak fungují na Baltském moři trajekty, jak na nich ušetřit, v kolika lidech cestovat. Ze Stockholmu a Helsinek do Petrohradu jezdí soukromá společnost St. Peter line. Tato firma dostala před časem od ruských úřadů naprosto výsadní postavení. Její pasažéři totiž za jistých podmínek nepotřebují do Ruska vízum. Pokud strávíte v Petrohradu maximálně 72 hodin a zakoupíte si “cruise“ (popsáno v předchozím díle), pohybujete se po městě v režimu bezvízového styku. Nejvýhodněji vychází jednodenní “cruise“ od cca 21,5 € na osobu pokud cestujete ve čtyřech v kajutě pro čtyři. Ceny se však dost liší podle sezóny. Ze Stockholmu je cesta poněkud dražší, pokud máte dostatek času, vyplatí se Vám nejprve jet do Helsinek. Z Helsinek je večerní odjezd, ráno příjezd do Petrohradu a opět návrat přes noc.

Ale samotná “cruise” Vám nestačí. Potřebujete cestovní pas s platností minimálně tři měsíce ode dne návratu do EU. Pokud zůstáváte v Petrohradu přes noc, musíte mít pro celníky vytištěné potvrzení o ubytování v nějakém hotelu. A konečně, všichni pasažéři si povinně musejí dopředu zarezervovat a zaplatit oficiální prohlídku města s průvodcem nebo v autobusu. St. Peter line nabízí při koupi “cruise” prohlídku města v ruštině za 10 € na osobu. Zda se jí zúčastníte, je už na Vás, ale musíte mít s sebou pro celníky potvrzení o jejím zaplacení.

Přesto je “cruise” i s prohlídkou sehnatelná i za 31,5 €, což je relativně dobrá cena za zpáteční lístek a dvě noci v posteli. Když porovnáte tuto možnost s vlakem a autobusem, jsou lodě St. Peter line Princezna Anastasia a Princezna Marie zajímavou alternativou bez nutnosti shánět vízum.

Petrohrad

Podpořte nás :)      


ČTĚTE TAKÉ:

JAK PROCESTOVAT LEVNĚ
SKANDINÁVII (3. DÍL)
SUOMENLINNA
MALEBNÉ OSTROVY U HELSINEK
CO NESMÍTE VYNECHAT
V HELSINKÁCH
ZPÁTEČNÍ LÍSTEK DO DRÁŽDAN
JEN ZA 180 KČ
LEDOVÝ HOTEL
JEDINEČNÝ MRAZIVÝ ZÁŽITEK
PERFEKTNÍ JESKYNNÍ LÁZNĚ
ZA PÁR KORUN