SLEDUJTE NÁS

Neomezený měsíc cestování po Slovenské republice

V předchozím článku jsme Vám popsali, jak můžete jako studenti a důchodci cestovat po Slovensku neomezeně zadarmo. Co ale dělat, pokud někdo z Vaší skupiny nemá na bezplatnou přepravu nárok? V létě existuje možnost, jak neomezeně cestovat celý měsíc po Slovensku, jen je potřeba vyřídit jisté formality.

ZSSK vlaky

Letní síťový lístek na Slovensku se shání poněkud hůře než ten český, který jsme Vám už představili. Je dražší, ale zas Vám platí 31 dní a máte z něho benefity ještě po celý rok.

Koupě je složitější, protože nestačí přijít na přepážku a zaplatit jako v České republice. Na Slovensku je lístek vázán k průkazu Railplus, což je něco na způsob české IN karty. Prvně je tedy potřeba dostat se na Slovensko, o nejlevnějších způsobech jsme psali v článku o bezplatné přepravě. S sebou musíte mít jen fotografii 3x3,5 cm a cestovní doklad (OP, pas).

Na přepážce požádejte o vystavení průkazu Klasik Railplus (do 26 let je levnější varianta Junior RP a nad 60 let senior RP). Výroba průkazu trvá několik týdnů a vy si musíte vybrat stanici, na které si ho v budoucnu vyzvednete. Do té doby Vám ZSSK vystaví dočasný doklad a potvrzení o zaplacení, vše si uschovejte a vezměte s sebou na cesty. Vyrobený průkaz Railplus teoreticky nikdy nemusíte vyzvednout; přeci jen pokud už na Slovensko nepojedete v dalším roce, nemá pro Vás žádný smysl, avšak v opačném případě s ním máte slevu na vlaky ZSSK 20-40% po 12 měsíců.

Jestliže už máte vystavený průkaz, musíte si ještě připlatit samotnou letní jízdenku. S ní máte možnost až do srpna cestovat neomezeně 31 dní, s nejpozdějším dnem platnosti 31.8. Tj. pokud si zakoupíte síťový lístek 16. 8., platí Vám jen 15 dní.

Oproti bezplatnému cestování jsou se síťovým lístkem spojené nižší poplatky. Za použití pendolina připlácíte jen 1€, v Eurocity cestujete bez příplatku; lehátka, místenky a lůžka si hradíte v plné výši.

Letní síťový lístek je tedy komplikovanější a dražší, dobře si spočítejte, jestli se Vám vyplatí. Možná zakoupíte jen samotný Railplus průkaz anebo budete cestovat na jednotlivé lístky. Letní lístek je vhodnější spíše pro dlouhodobější pobyty, žijící v blízkosti hranic se SR a pro už nestudující do 26 let.Podpořte nás :)      


ČTĚTE TAKÉ:

CESTOVÁNÍ ZDARMA
PO SLOVENSKU
JAK PROCESTOVAT LEVNĚ
SKANDINÁVII (1. DÍL)
CO NESMÍTE VYNECHAT
V HELSINKÁCH
ZPÁTEČNÍ LÍSTEK DO DRÁŽDAN
JEN ZA 150 KČ
LEDOVÝ HOTEL
JEDINEČNÝ MRAZIVÝ ZÁŽITEK
PERFEKTNÍ JESKYNNÍ LÁZNĚ
ZA PÁR KORUN