SLEDUJTE NÁS

Neomezený měsíc cestování studentů po Maďarsku

Na jihovýchod od České republiky, co by kamenem dohodil, leží překrásná země. Při vyslovení jejího jména se většině lidí vybaví exotický jazyk, výborná koupaliště, paprika a Budapešť. Samotné Maďarsko však toho nabízí mnohem více. Všichni studenti v Evropské Unii mají nyní až do září jedinečnou možnost jak levně celou zemi procestovat. Jak si speciální letní lístek zařídit, jak se do Maďarska dostat a co vlastně všechno vidět, to vám poradíme v našem článku.

Maďarské dráhy MÁV nabízejí maďarským studentům od července do konce září skvělou možnost, jak se svést k Balatonu a poznat krásy jejich země. Protože je Maďarsko v EU, nesmí diskriminovat studenty dalších členských zemí. Nicméně získání speciálního letního lístku brání cizincům byrokratické obtíže, neexistence informací o lístku v angličtině a v neposlední řadě i jazyková bariéra mezi většinou pokladních a jimi. Vše jsme pro vás vyzkoušeli a nyní vám poradíme jak si letní lístek vyřídit.

Letní lístek se v maďarštině nazývá Vakáció jegy a vydává se na 30, 60 nebo 90 po sobě jdoucích dní. Poslední den nákupu 30 denního lístku je 1.9. Cena za každých třicet dní je logicky nižší při koupí lístku na delší období a vychází cca od 35 do 47 € za měsíc (940-1250 Kč).

S Vakáció lístkem mohou studenti neomezeně cestovat po celém maďarsku všemi vlaky MÁV. Pozor, lístek není platný ve vlacích maďarsko-rakouské společnosti GYSEV, ta zajišťuje regionální dopravu mezi Györem, Sopronyem a Szombathely; dále vypravuje expres z Budapeště do Rajky a ze Székesfehérváru do Szombathely.

Do regionálních vlaků nastupujete dle libosti bez příplatku, ale v rychlících (Gyorsvonat) je nutné mít zakoupený tzv. příplatek za rychlík (pót jegy, suplementary ticket), ten se pohybuje dle vzdálenosti mezi 8-30 Kč. Ve vlacích InterCity je nutné mimo rychlíkového příplatku zakoupit také místenku, její cena se liší podle vzdálenosti, kterou cestujete od 0.4 - 2.3 €. Rychlíkový příplatek i místenku můžete koupit a vytisknout z internetu ze ze stránek MÁV (nutná registrace), při koupi přes internet obdržíte slevu 3%.

Myslíte si, že bude složité se vyznat ve spojích, na které potřebujete příplatek nebo místenku? Určitě se bát nemusíte. Na všech velkých stanicích jsou k dispozici automaty na jízdenky, ty přijímají mimo hotovosti i platební karty. Automaty jsou i v angličtině. Zvolíte vaší výchozí stanici, stanici kam chcete jet a datum. Automat se následně dotáže na typ jízdního dokladu, který chcete zakoupit, zaškrtnete pouze přípatek/místenku (Csak pótjegyet). Automat vám následně nabídne všechny spoje v daný den v onom směru, pokud je nutný na vámi chtěný spoj příplatek, napíše vám, kolik činí a můžete si jej hned zakoupit. Pokud je vlak bez příplatku, vypíše se vedle spoje částka 0 ft. Rychlíkové příplatky jsou většinou platné mimo vybraného dne ještě den následující a nezáleží na tom, kterým rychlíkem pojedete. Místenky do IC jsou vázané na konkrétní spoj.

Prakticky ve všech vagónech kategorie IC je připojení k Wifi, ale nejsou zástrčky. Dáme vám teď jeden tip. Rychlíky jsou někdy vypravované s 1-2 vozy IC s povinnou místenkou, do ostatních vagónů stačí rychlíkový příplatek. Kupte si pouze rychlíkový příplatek a běžte si sednout do vagónu sousedícího s IC vagónem. Sice nebudete mít klimatizaci, ale můžete se jako parazit připojit k Wifi sousedního vagónu a ušetřit za místenku.
A teď k tomu jak získat samotný lístek. Protože žádné informace o Vakáció jegy v jiném než maďarském jazyce nenajdete, vysvětlíme vám teď, co musíte pro nákup udělat. Nárok na lístek se prokazuje občanským průkazem (či pasem) a studentskou kartou, která obsahuje následující: fotografii, jméno, sídlo vzdělávací instituce, platnost a potvrzení, že student navštěvuje denní studium. Z předchozího jste jistě pochopili, že ISIC nelze využít pro prokázání nároku na slevu a nepomůže ani přeložené potvrzení o studiu. Všechny výše uvedené podmínky splňuje pochopitelně maďarská studentská karta, vydávaná maďarským ministerstvem školství. Oficiální vyjádření MÁV k tomuto říká, že nárok může kartou, která splňuje výše uvedené body, doložit pochopitelně každý státní příslušník jiné země EHS, emitovat ji může jakákoliv státní instituce jiné členské země. Tím je opět znemožněno využívání Vakáció naprosté většině těch, co už dokázali jazyk přeložit a zjistit si informace o tomto lístku.

Jak obejít byrokratickou překážku

Nemusíte si však s tímto lámat hlavu. Překvapivě splňuje podmínky jedna kartička, kterou vlastní velká část studentů v ČR. Podívali jste se už na svůj Žákovský průkaz na dojíždění do školy? Když ho vezmete do ruky, najednou zjistíte, že máte v ruce doklad vydávaný oficiální institucí, tj. Ministerstvem dopravy ČR, je tam datum platnosti, fotka, adresa školy je na razítku a po otočení průkazu si všimněte nápisu v angličtině: „holder is a full-time student“. A je vyhráno!

S dokladem totožnosti a žákovským průkazem se dostavte na jakoukoliv vnitrostátní pokladnu MÁV a Vakáció si kupte. K překonání jazykové bariéry si můžete opsat následující text, kde prosíte o letní lístek a říkáte, že zde dáváte studentský průkaz splňující všechny náležitosti.

"Szeretnék venni vakáció jegyet. Diák vagyok, itt a diákigazolványom. A MÁV szerint ez az igazolvány minden feltételt teljesít. "

Jelikož znalosti některých pokladních a jazyková bariéra by mohly vytvořit problém, zde si můžete stáhnout vyjádření společnosti MÁV k možnosti nákupu lístku studenty mimo Maďarsko. To jim můžete dát a následně ukázat všechny náležitosti na vašem žákovském průkazu. V případě, že bude jazyková bariéra příliš velká, požádejte o lístek na jiné pokladně, či na jiné stanici, nejlépe na těch velkých, kde hovoří anglicky.

Bydlíte ve stejném městě, jako máte školu, a proto nemáte žákovský průkaz? To nevadí, můžete si ho také nechat potvrdit na pokladnách dopravců, akorát v kolonkách „Z“a „Do“ napište třeba „Praha“ a „Praha“. Na ČD vám ho potvrdí, protože vám nebude poskytovat žádnou slevu. Můžete jim i klidně říct, za jakým účelem jej potřebujete.Jak se dostat do Maďarska

A jak se do Maďarska vlastně dostat? Nejjednodušší to mají Slováci studující v Čechách, protože mají české žákovské průkazy, na území Slovenska jezdí zdarma a tak si kupují jen přeshraniční lístky Štúrovo-Szob za 0,9€ nebo Košice-Hidásnémeti za 1,75€. Další variantou je přejít pěšky hranici, jak popisujeme v našich dvou článcích o cestování vlakem zdarma do Maďarska zde a zde.

Z České republiky je asi nejlepší jet Regiojet autobusem do Budapešti (340 Kč z Brna a 468 Kč z Prahy). Popřípadě jet na Slovensko a odtamtud výše zmíněným postupem.

Co v Maďarsku vidět

V Maďarsku je toho k vidění opravdu hodně. Nejlépe je začít překrásnou Budapeští, ve které i po týdnu budete mít stále co dělat. Jistě se vypravte proti proudu Dunaje na návštěvu hradu Visegrád, od kterého je odvozena skupina V4, případně až na samotnou hranici se Slovenskem do bývalého hlavního města Esztergomu s překrásnou katedrálou.

Z Maďarských měst za navštívení stojí určitě Debrecen, Eger a Pécs. Za přírodou se vyplatí vyjet do národního parku Hortobágy, kde uvidíte skutečné puszty a maďarské „cow-boye“ či na levandulová pole v Tihany.

Pokud si chcete zarelaxovat a odpočinout, ideální je východní část země. V Miskolci, Nyíregyházi, Tiszaújvárosi a Hajdúszoboszló najdete vysoce kvalitní koupaliště, lázně a aquaparky, které jsou v porovnání v Českou republikou, Slovenskem nebo Budapeští za zlomek ceny.

Tiszaújváros Tiszaújváros

Ale pokračovat by se dalo celý den, třeba resortem Lillafüred, vinařskou oblastí Tokaj, kopci Megyer hegyek, jezerem Velencei tó a v neposlední řadě maďarským mořem, jezerem Balaton. Celé jezero Balaton objíždí vlak a vy s letní jízdenkou můžete vystoupit v kterémkoliv letovisku, a pokud vám to nebude vyhovovat? Tak jen naskočíte do dalšího vlaku a jedete dál.

Na naší stránce Right Place Right Time naleznete i další rady a zajímavosti, které můžete v létě využít. Pokud nechcete, aby vám něco nového uniklo, stačí si nás jen přidat na facebooku.

Esztergom

Podpořte nás :)      


ČTĚTE TAKÉ:

JAK PROCESTOVAT LEVNĚ
BELGII (1. DÍL)
JAK PROCESTOVAT LEVNĚ
SKANDINÁVII (1. DÍL)
CESTOVÁNÍ ZDARMA
PO SLOVENSKU
JAK PROCESTOVAT LEVNĚ
FRANCII (1. DÍL)