ZWINGER
Výhled z promenády.


Když se Fridrich August I. (August II. Silný) vrátil ze své návštěvy Francie, zatoužil po něčem obdobném, co měl francouzský král Ludvík XIV., který se právě přestěhoval do svého zámku ve Versailles. Požádal tedy svého dvorního architekta Daniela Pöppelmanna o výstavbu barokního paláce, který se právem stal jednou z nejkrásnějších staveb Drážďan.

Původní stavba Zwingeru ze středověku, byla součástí hradeb. Během Husitských válek však byl strach obyvatel natolik velký, že došlo k výstavbě další pásma opevnění, tudíž si stavitelé při stavbě Augustova nového Zwingeru již nemuseli lámat hlavu se zapracováním obranných prvků.

Formálně byl Zwinger otevřen roku 1719 při příležitosti sňatku panovníkova syna Fridricha Augusta II. s habsburskou princeznou Marií Josefínou, avšak interiéry byly dokončeny až v roce 1728. To však nebránilo tomu, aby se v Zwingeru konaly jezdecké slavnosti, hrála divadelní představení a koncerty; později dokonce měla budova i dočasně obytnou funkci.

Další těžce představitelnou věcí, které si na první pohled nevšimneme, je fakt, že levé křídlo v stavbě vůbec nebylo zahrnuto. Tato část budovy tam prostě nebyla a vnitřní promenády byly otevřeny náměstí Theater platz (směrem na sochu krále Johana a dnešní operu). Teprve roku 1855 byla dalším slavným Drážďanským architektem G. Semperem postavená tato levá část, dostala jméno Sempergalerie a byla v ní uložena sbírka Starých mistrů.

V únoru 1945 dostal Zwinger hned několik zásahů od spojeneckých stíhaček. Sbírky však byly včas evakuovány. Za NDR byly roku 1951 znovu otevřeny sbírky pro veřejnost a 1963 i celý Zwinger.

Procházet se v dnešní době po zrekonstruovaném paláci dává jedinečný zážitek. Ve středu nádvoří jsou umístěny 4 kašny. Nejlépe vyzdobená je však nymfí kašna od Pöppelmana, ukrytá na nádvoří stranou u Wallpavillonu. Pokud chodíme po vnitřním obvodu, můžeme obdivovat různorodost reliéfů na stěnách. Krásný výhled je rovněž z teras na střechách jednotlivých křídel, které jsou vyzdobeny typickými barokními sochami (převážně baculatí andělé). Zajímavým doplňkem je rovněž Porcelánový pavilón se svou zvonkohrou, která čítá přesně 40 zvonků, vyrobených z tradičního míšeňského porcelánu z nedaleké porcelánky Triebischtal.Sbírky Zwingeru

Sbírka porcelánu

Galerie Starých mistrů

Matematicko-fyzikální salón

Mapa Zwingeru

1. Semperova galerie
2. Glockenspielpavillon se zvonkohrou
3. Porcelánový pavilón
4. Korunní brána
5. Matematicko-fyzikální salón
6. Wallpavillon
7. Nymfí kašna
8. Posezení u jezera

Architekti ZwingeruNymfí kašna od Daniela Pöppelmana

Korunní brána

Glockenspielpavillon se 40 zvonky

baculatí andělé - typický barokní prvek