Neustädter markt a Zlatý jezdec
Zlatý jezdec, August II., Drážďany

Neustädter Markt je bývalé nejvýznamnější místo obchodu v Novém městě. Počíná zde barokní Hauptstrasse, která vede až ke kašnám na Albertplatzu. Jistě Vás překvapí některé budovy, které by byly vhodnější spíše na nějakém východoněmecké sídliště. Během nešťastné noci v roce 1945, kdy lehla značná část popelem, byly vážně poškozeny i zdejší budovy, mnohé se z bezpečnostních důvodů musely zbourat. V 70. letech se podařilo zástavbu obnovit, ale architektům nebyla stanovena pravidla dodržování historického rázu, jako v Altstadtu.

Na Neustädter Marktu se nacházejí dvě kašny nymf. Mezi nimi se tyčí socha Zlatého jezdce, znázorňující nejvýznamnějšího panovníka města Fridricha Augusta I. (Augusta II. Silného). Původně měl jezdecký pomník zdobit Augustův most, ale ukázal se jako příliš těžký. Socha působí mimořádně velkolepě také v noci, kdy je osvícena reflektory. Zreznutí povrchu brání pozlacení plátkovým zlatem o přibližné hmotnosti 200g.


Na obou stranách novoměstského trhového náměstí stojí kašny z 18. století zobrazující nymfy. Samozřejmě se jedná o kopie, originály byly staženy z důvodu ničení materiálu holubími exkrementy.