Dráďany vánoční trhy levně

Mapa Vánočních trhů

Program a Trhy

Co koupit?

Štola a její festival
Vánoční trhy v Drážďanech Vánoční trhy v Drážďanech Vánoční trhy v Drážďanech

Štola (Dresdner Christstollen) je nejznámějším zákuskem ze Saska. Její recept je přísně utajován, nicméně víme, že se skládá z těsta, rozinek, ořechů, sušeného ovoce, hnědého rumu a vanilky. Svaz ochránců štoly pečlivě hlídá kvalitu potravin a postupů, akreditaci k pečení v současné době drží jen 130 pekařů, přičemž je omezeno i množství vyrobených štol, svaz vydává zlaté pečetě pravosti s jezdcem Augustem II., kterých bylo stanoveno na tento rok 3,7 milionu.

Vedle infocentra na Altmarktu můžete v dřevěné budově nahlédnout alespoň částečně do tajemství pečení štoly. Samotnou štolu můžete zakoupit na jakémkoliv tržišti v jednom z desítek stánků. Cena se pohybuje okolo 3-9 € za 500g. Mimo adventní období lze zákusek koupit ve vybraných pekárnách v červených krabičkách s pečetí.

Festival štoly

Roku 1730 nechal August II. Silný upéci pro významnou návštěvu z Evropy 1,8 tunovou štolu. Pro tyto účely byla vybudována obří pec. Na památku toho je každoročně druhou adventní sobotu uspořádán Festival štoly, kdy se toto veledílo peče. V dnešní době se již obří štola nedělá v celku, ale po 8 kg kusech, které jsou posléze spojeny máslem a těstem a na jejím pečení se podílí větší počet pekařů.

Každoročně je uspořádán průvod historických postav v čele s Fridrichem Augustem I. (Augustem II. Silným). Postavy pochodují okolo procesí vládců (Fürstenzug) na Altmarkt. Tam je štola slavnostně rozkrojena.

Minulý rok poprvé potáhnou veliký zákusek hned 4 koně. V roce 2013 totiž dva na štolu vážící přes čtyři tuny téměř nestačili. Podobná váha se dá čekat i letos a možná dojde i překonání loňského rekordu z Guinessovy knihy. Na Altmarktu bude štola slavnostně rozkrojena speciálním půldruhého metru dlouhým štolovým nožem a prodávána návštěvníkům.

Program Štolové slavnosti
sobota, 3. 12. 2016

09.30 - Na náměstí Schlossplatz zahájí August II. slavnosti. Představí svého dvorního pekaře Zacharia, kterého pověřil pečením.
10.00 - Dojde k odhalení upečené obří štoly.
11.00 - Z Schlossplatz vyrazí průvod historických postav s koňmi taženou štolou.
12.00 - Průvod dorazí na Altmarkt (Striezelmarkt).
12.25 - Začne krájení štoly a prodávání návštěvníkům.

Víte, který z trhů nesmíte minout?
:)