Semperoper


Jedna z nejkrásnějších operních budov světa stojí na Theaterplatz. Za dobu její existence zde působilo či představovalo svá mistrovská díla nesčetně světoznámých umělců.

Opera je vystavěna v pozdním klasicismu s prvky renesance, avšak v minulosti celkem dvakrát kompletně vyhořela. První operu dokončil v roce 1841 drážďanský architekt Gottfried Semper, jehož jméno nese dodnes. V roce 1869 zachvátil Drážďany požár a s ním lehla popelem i opera. Diskuse o obnově se mezi radními vedla celé měsíce, přičemž největším zádrhelem se stalo rozhodnutí, kdo novou operu navrhne a postaví. Přestože Gottfried Semper ještě žil, byl ze strany části radních odmítán, protože od revolučního roku 1849 měl i s bývalým ředitelem opery Richardem Wagnerem zakázán vstup do Saska. Radní nakonec přijali usnesení, kterým za nemalé peníze pověřili Sempera vyprojektováním plánů opery, ovšem s tím, že zákaz vstupu do Saska nadále platí a operu bude stavět jeho syn Matthias.

Semperova opera podlehla, stejně jako většina historického centra Drážďan, britsko-americkému bombardování v roce 1945. Za NDR se rekonstrukce přes třicet let oddalovala kvůli nedostatku financí na výstavbu. Až roku 1985 byla podle původních Semperových plánů dokončena kompletní obnova. K zadní části se přistavěla moderní budova, kam se přesunula veškerá administrativa, a byly zde zbudovány zkušebny. Kapacita byla snížena z původních 1700 na 1300 z důvodu odstranění páté balkónové řady. Z té ale bylo beztak špatně vidět.

Semperova opera je jedinečnou hudební institucí s fascinující historií. Tvořili a působili zde světoznámí umělci, dirigenti a skladatelé. V minulosti byl ředitelem například Richard Wagner, který zde vůbec poprvé uvedl svého Bludného Holanďana. Až do své smrti zde psal také kurfiřtský kapelník Carl Maria von Weber, zakladatel Státního saského orchestru. S operou jsou spojená i taková jména jako Richard Strauss či Henrich Schütz.

V lednu se tu pravidelně koná Semperopernball, završení plesové sezóny pro evropskou smetánku. Před budovou se v době konání plesu stavějí veliké obrazovky či promítací plátna, aby si jej mohli naplno vychutnat i obyčejní obyvatelé Drážďan. K bálu pochopitelně patří i fantastický hudební doprovod a velkolepý ohňostroj.