Nová synagogaNová synagoga je centrem židovské komunity v Drážďanech, vznikla teprve ve 21. století na místě, kde před zničení nacisty stávala synagoga stará.

Původní synagoga byla dokončena roku 1840, autorem byl v Drážďanech velice slavný Gottfried Semper, který postavil i monumentální budovu opery (Semperoper). V noci z 9. na 10. listopadu 1938 (tzv. Křišťálová noc) byla synagoga zničena a spálena jednotkami SA a protižidovsky laděným davem. Po sjednocení Německa se začalo hovořit o jejím obnovení, avšak za posledních 50 let se značná část pozemku, kde budova stála, předělala na komunikaci, jež navazuje na most. Z toho důvodu byla uspořádána architektonická soutěž vyžadující minimalistické řešení.

Roku 2001 byla slavnostně otevřena Nová synagoga (Neu synagoge). Jedinečné architektonické řešení vychyluje rovný půdorys přibližně 1,8 metrů do strany, což má symbolizovat dlouhou odstrčenost Židů. Hned naproti ní přes alej stromů je zbudováno Centrum židovské obce. Nový židovský svatostánek nemá okna a světlo do něj proniká jen seshora, a to velmi tlumeně. Osvětlení zajišťují na kabelech spuštěné válcovité lampy. Čtvercový sál má kapacitu 300 míst a jediný prvek původní synagogy můžeme spatřit v Davidově hvězdě visící nad vchodem.

Do Nové synagogy není až tak jednoduché se podívat. Nejjednodušším řešením je individuální dohoda s Centrem židovské komunity po e-mailu. Hodinové prohlídky s výkladem se většinou dají objednat až od 15 osob, za cca 4€ na osobu (2,5€ snížené vstupné).Kříšťálová noc

Záminkou pro strašlivé události z noci na 10. listopadu 1938 se stal židovský atentát na sekretáře říšského velvyslanectví v Paříži. Ministr propagandy nacistického Německa Joseph Goebbels označil atentát za součást židovského spiknutí a vyzval k mohutné odvetě. Vojáci SA, SS, ale převážně zfanatizovaný německý dav zničil přes 1 200 synagog a rozbil asi 7 500 obchodů, které vlastnili Židé. Podle některých pramenů zahynulo 91 příslušníků nenáviděného národa. Byl to však jen začátek velikých deportací do koncentračních táborů. Nacistický režim v následujících letech poslal na smrt přes 6 tisíc drážďanských Židů, prakticky všechny příslušníky této menšiny žijící v saské metropoli. Během noci shořela v Drážďanech mimo celé řady obchodů i Semperova synagoga. Jedinou památkou původní budovy, již se podařilo zachránit, je zlatá Davidova hvězda, viditelná dnes na vchodu Nové synagogy.