Kreuzkirche

Kreuzkirche (Kostel sv. Kříže) je po Frauenkirche nejznámějším protestantským kostelem v Sasku. Je také o něco starší, první historické zmínky pocházejí již z 13. Století. Právě tady se v roce 1539 konala první evangelická mše v Drážďanech.

Po bombardování města zůstala z kostela jen věž a vnější stěny a jeho rekonstrukce trvala až do roku 1955. Dnešní Kreuzkirche je obnoven v novobarokním stylu s prvky secese. Věž má 54 metrů a vystoupat je nutno po 250 schodech. V kostele se odehrává celá řada kulturních akcí, má neuvěřitelnou kapacitu 3000 diváků, což jej činí kostelem s největší kapacitou v celém Sasku.

Velmi známé jsou vystoupení místního Křížového sboru (Kreuzchor), který zde působí již přes 700 let. Sbor vznikl původně jako škola zpěvu a latiny, mimo bohoslužeb zpíval také v operách na kurfiřtském dvoře. Dnešní kreuzchor čítá přes 80 pěvců, kteří vystupují na turné po celém světě. V Kreuzkirche vystupují jen o některých sobotách; nejjednodušeji se dají zastihnout o Velikonocích. O významu sboru svědčí i socha malého choralisty, umístěná před vchodem do kostela.